Czyszczenie komina - przydatne akcesoria i narzędzia

26-03-2019

Czy wiesz, że istnieje łatwy sposób na efektywną pracę kominka? Regularne czyszczenie komina pozwoli utrzymać przewód kominowy w stanie sprzyjającym prawidłowemu spalaniu i zapobiegnie problemom z rozpalaniem ognia. Jest to także ważna czynność ze względów bezpieczeństwa - zalegająca w kominie sadza może ulec zapłonowi, powodując pożar budynku. Nie bez powodu więc przegląd kominiarski to obowiązek dla właściciela domu. Jednak, poza kontrolą specjalisty, możesz samemu zadbać o kominek. Jak przeprowadzić czyszczenie komina samodzielnie? poznaj nasze wskazówki oraz narzędzia, które okażą się niezbędne podczas pracy przy kominku!

Jak wyczyścić komin samodzielnie?

Istnieje kilka metod umożliwiających czyszczenie komina z sadzy. W każdym przypadku niezbędne są umożliwiające poprawne czyszczenie komina narzędzia, odpowiednio dobrane do metody, jak i do przewodu kominowego. Jednymi z najbardziej znanych sposobów, umożliwiających utrzymanie komina w czystości są:

  • mechaniczne czyszczenie komina - niezbędna w tym przypadku będzie szczotka do czyszczenia komina, a także wiertarka lub profesjonalny zestaw do czyszczenia. Jest to metoda umożliwiająca czyszczenie komina od dołu,
  • chemiczne czyszczenie z wykorzystaniem przystosowanych do tego środków,
  • czyszczenie komina samemu, od góry - tutaj również niezbędna będzie szczotka do czyszczenia komina, a dodatkowo akcesoria kominkowe takie jak stalowa linka oraz obciążnik (np. cegła czy inny przedmiot o odpowiedniej ciężkości). W przypadku tego rozwiązania należy wejść na dach i wykonać czyszczenie od góry, stosując wspomniane narzędzia.

Przydatne narzędzia do czyszczenia komina

Wiesz już, że niezbędna będzie przedłużka oraz szczotka do czyszczenia komina - niezależnie czy będzie to szczotka do komina od dołu czy do czyszczenia od góry, warto odpowiednio wybrać jej kształt. Jeśli przewód jest prostokątny, wybierz szczotkę do czyszczenia komina w takim kształcie - umożliwi to optymalne czyszczenie. Poza szczotką do komina od dołu czy od góry, warto także zadbać o inne akcesoria kominkowe, które pomogą utrzymać go w czystości:

  • osłony do kominków - niezawodne podczas czyszczenia od góry, dla zabezpieczenia okolic kominka przed opadająca sadzą,
  • odkurzacze kominkowe - umożliwiające usuwanie popiołu z paleniska w wygodny sposób,
  • zestawy - miotła, łopata, pogrzebacz, szczypce - pozwalające utrzymać porządek w kominku na co dzień.

Czyszczenie komina przez kominiarza - ile kosztuje?

Czyszczenie komina samodzielnie, przy wykorzystaniu narzędzi odpowiednio do tego przystosowanych, pozwala utrzymać przewód w czystości. Jeśli jednak nie masz pewności, że robisz to właściwie lub po prostu chcesz zapewnić optymalne bezpieczeństwo domownikom i zadbać o kominek w pełni, skorzystaj z usług specjalisty. Ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza? Czyszczenie komina w domu jednorodzinnym to usługa, której cennik różni się w zależności od regionu Polski, najczęściej koszt waha się od kilkudziesięciu do około dwustu złotych.

 

Sprawdź inne polecane produkty:

Chcesz złożyć zamówienie
hurtowe?

Skontaktuj się z nami!

A może potrzebujesz pomocy w wyborze?
Chętnie doradzimy!

Jesteśmy dla Ciebie 24/7.

601 444 762

sklep@nikotools.pl